צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > 13 עובדות קטנות על כריש אחד ענק

13 עובדות קטנות על כריש אחד ענק

13 עובדות קטנות על כריש אחד ענק

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: אמיר גור

כל מה שרציתם לדעת על הדג השני הכי גדול בעולם, הכריש הענק (Basking Shark).

1. הכריש המשתזף

בשנת 1769 האמינו חוקרי הטבע שהכריש הענק, שנוהג לבלות זמן רב על פני המים, מגיע לשם כדי "לתפוס צבע", לכן קראו לו "הכריש המשתזף" (Basking shark), רק מאוחר יותר התברר שהוא עושה זאת לצרכי תזונה בלבד. והצבע? טבעי! 

2. פה גדול 

יש לכריש הענק מאות שיניים קטנטנות, אולם הוא לא עושה בהן שימוש לתזונה. הוא פשוט שוחה עם פה (ענקי) פעור ומסנן פלנקטון מהמים. 

3. מסננת ענקית 

בשעה בודדת כריש ענק יחיד יכול לסנן כ-180 טונות של מים, דרך פתחי הזימים שלו. נראה אם תצליחו לחשב בכמה שעות יסננו 7 כרישי ענק רעבים בריכה אולימפית, עם נפח מים של 2,500 מ"ק? 

4. מי יותר גדול ממני? 

זהו הדג השני הכי גדול באוקיינוסים, אחרי כריש הלווייתן, ולפני העמלץ הלבן (שהוא השלישי, אולם בהפרש ניכר). 

5. דג בגודל מיניבוס 

אז כמה גדול הכריש הענק? דמיינו דג בגודל של מיניבוס! באורך שיכול להגיע לכ-12 מטרים ומשקל של כ-4 טונות ויותר. רוחב פיו בלבד מגיע לכמטר שלם! אך עם כל הגודל הזה – הוא ניזון מבעלי חיים פלנקטוניים זעירים: סרטנים קטנים, ביצי דגים וחסרי חוליות קטנים אחרים, שנעים בגוף המים. 

6. דג השמש המקורי 

במשך השנים כריש הענק זכה לשמות רבים ומשונים, ביניהם "כריש הפיל", "כריש עצם" ועוד. בסקוטלנד ובאירלנד נהגו לכנות אותם Sunfish (דג השמש), אבל במאה ה-18 אותו שם ממש נדד לדג אחר, המולה מולה (הגדול שבדגי הגרם). 

7. הכריש הספורטיבי 

כריש הענק יכול לזנק החוצה מהמים, בדומה למיני כרישים אחרים עם מבנה גוף "ספורטיבי" יותר – ולרחף לגמרי באוויר! לא ברורה לגמרי הסיבה, ייתכן שזה כדי להרשים את בנות המין היפה, או כדי להיפטר מטפילים שונים. ב-1937 ענק מזנק כזה פגע (בטעות) בסירה קטנה שהתקרבה יותר מדי, בזמן הלא נכון, והפך אותה. שלושת האנשים שהיו על הסירה טבעו, אבל תהיו בטוחים שאף כריש ענק לא טרף אותם! 

8. איך הוא צף? 

לכרישי הענק פטנט ייחודי לציפה: הכבד שלהם עשיר בשמן. בניגוד למרבית מיני הדגים שיש להם שלפוחית ציפה שמסייעת להם בציפה באמצעות ויסות הגז שבתוכה, מיני כרישים אחדים אימצו לעצמם מנגנון אחר: כבד עתיר שמן. השמן קל מהמים ומעניק לכריש ציפה, שמפצה על המשקל הרב שלהם הנגזר מגופם הענקי. ללא הכבד שלהם, כריש הענק היה שוקע למצולות כאבן גדולה. בגלל השמן הזה, כרישי הענק ניצודו בעבר במספרים גדולים. השמן היה המשאב העיקרי, ושימש דלק למנורות במאות ה-18 וה-19. מאוחר יותר החלו להשתמש בשמן הנ"ל גם בתעשיית הבשמים, הבדים ועוד. במאה ה-20 הצטרפה לחגיגה גם תעשיית הברזל, בה הוא שימש לייצור פלדה. בין השנים 1946 ל-1986, ניצודו באירלנד, סקוטלנד ונורבגיה כ-77,000 כרישי ענק, ומעטים נותרו. למרבה המזל, כיום אסור לצוד אותם במרבית חלקי העולם, והאוכלוסייה מתחילה להתאושש. 

9. מי טורף את הענקים? 

אויביו הטבעיים היחידים של הכריש הענק הם הלווייתן הקטלן והעמלץ הלבן – וגם זה לא בטוח. למעשה לא היו תצפיות ודאיות של ציד של כריש ענק על ידי טורפים, אבל שני טורפי העל הללו נצפו פעמים ספורות ניזונים מגופות של כרישי ענק. 

10. לאן נעלמים כרישי הענק כשהים קפוא? 

בעבר סברו שבחורף, כשלהקות כרישי הענק נעלמות מחופי אירופה וצפון אמריקה, הן למעשה מעמיקות אל קרקעית הים, והכרישים עוברים למצב של תרדמת חורף. "ברגעים אלה ממש", נכתב במאמר מדעי משנת 1962, "ייתכן שלהקות גדולות של כרישי ענק נחות בשקט על קרקעית האוקיינוס". מחקר מדעי משנת 2009 פתר את החידה, ובעזרת תיוג ועקיבה באמצעות לוויין הוא מיפה את כיוון נדידתם, ואיתר פרטים בים הקריבי, באזורים טרופיים שונים, ובדרום עד לברזיל. ואמנם בתקופה זו הכרישים ממעטים לאכול בפני השטח (או להשתזף), ומבלים את מרבית זמנם בשחייה בעומקים שבין 200 ל-1,000 מטר מתחת לפני הים. 

11. בעקבות הריח 

לא נעים להודות, אבל כרישי ענק מסריחים למדי! שכבת הריר שעל גופם, שמטרתה להגן מטפילים, היא למעשה תערובת עתירת אמוניה, בדומה לשתן. דייגים טוענים שהם מסוגלים להריח כריש ענק שנמצא כל כולו בתוך המים, ממרחק רב ותוך כדי הפלגה! 

12. אבולוציה מתכנסת 

כרישי הענק אינם קרובים של כרישי הלווייתן, וגם לא של כריש נוסף שמסנן פלנקטון מהמים – כריש גדול פה. שלושת הענקים המסננים פיתחו את צורת התזונה הדומה בנפרד זה מזה, תופעה הידועה בקרב הביולוגים כ"אבולוציה מתכנסת". 

13. מאמינים במפלצות ים? 

בעבר קיומם של דרקוני ים, נחשי ענק, קראקן ואף פלזיוזאורים (זוחלים ימיים בני זמנם של הדינוזאורים) קיבל חיזוק מזיהוי שגוי של גופות כרישי ענק שנשטפו לחוף במצב ריקבון מתקדם, כשייכות, כביכול, לכל אותם יצורים מיתולוגיים. זהותם האמיתית של הפגרים התבררה רק עם בדיקת הרקמות, שעזרה לשייך אותם ל"מפלצת הימית" הנכונה… כריש הענק!

רוצים לצלול עם הכריש הענק? הצטרפו אלינו לספארי צלילה בסקוטלנד.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

ביטוח לספארי צלילה: כל מה שצריך לדעת

מאת: ירדן גור

אחת השאלות שעולות כמעט לפני כל טיול צלילה היא "איזה ביטוח צריך לעשות..?". כמו כל דבר טוב, התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים, כתלות בגיל הצולל וברמת הכיסוי הדרושה לו. כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא ביטוח לספארי צלילה – בכתבה שלפניכם.

לכתבה המלאה

ריף הוק – מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?

מאת: ירדן גור

לא כולם מכירים את ה"ריף הוק" (Reef hook), גם אם הם צוללים מנוסים שכבר ראו עולם. לא מדובר בפריט חובה שבלעדיו לא ניתן לצלול, אך בהחלט באביזר צלילה שהופך את צלילות הזרם לחוויה אחרת לגמרי, ועוזר להאריך את זמן השהות באזורים דינמיים, ללא השקעת מאמץ נוסף מצדכם.

לכתבה המלאה

עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה

מאת: ירדן גור

טבלאות הצלילה הספורטיבית היו בעבר כלי מרכזי בתכנון הצלילה. היום יש אביזר צלילה שהפך את חיינו לקלים יותר, חכמים יותר, ובעיקר – לבטוחים יותר – מחשב הצלילה. בכתבה, כמה סיבות טובות להתחיל להסתובב עם מחשב.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה בסוקורו, מקסיקו

מאת: אילנה נאורי

ברוכים הבאים לארץ הטאקו, הסומבררו והכרישים! סוקורו, אי וולקני הממוקם כ-600 ק"מ מערבית לחופי מקסיקו, הוא אחד מיעדי הצלילה המרתקים ביותר, בזכות עושר הדגה, הנופים מעל ומתחת למים, מיני הכרישים – שמציפים את האזור בכמויות, וכמובן – בזכות המנטות האוקייניות גדולות הכנף, שפוקדות את האי בנקודות קבועות, ומגלות עניין רב בצוללים.

לכתבה המלאה

צ'ק ליסט אריזה לספארי צלילה וטיול נלווה

מאת: ירדן גור

יוצאים לספארי צלילה? הכנו במיוחד עבורכם צ'ק ליסט של הדברים שכדאי לכם לארוז לקראת היציאה לטיול מסוג זה. מהנסיון שלנו, חשוב לאזן בין מה שצריך, למה שרוצים ולמה שאומר המשקל של חברת התעופה…. אז כדי שלא תשכחו שום דבר חשוב, היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה

איך אורזים לספארי צלילה?

מאת: ירדן גור

לפני יציאה לספארי צלילה כדאי לחשוב על אופן אריזת המזוודה, חלוקה נכונה של הציוד והיכרות עם "חוקי המשחק" של חברות התעופה, כדי להבטיח שהכל יעבור חלק, תרתי משמע. אז איך נערכים נכון? לטיפים והמלצות היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו