צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה


צילום: אמיר גור

עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה

עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: ירדן גור

טבלאות הצלילה הספורטיבית היו בעבר כלי מרכזי בתכנון הצלילה. הנוף הטיפוסי במועדוני הצלילה כלל צוללים ישובים יחד, רוכנים על טבלה ומתווכחים ביניהם כיצד נכון יותר להשתמש בהן, לפני ירידה למים. עם השנים האירועים הללו הפכו לנדירים, ולא בגלל שכל הצוללים נהיו מומחים לטבלאות, אלא בזכות אביזר הצלילה שהפך את חיינו לקלים יותר, חכמים יותר, ובעיקר – לבטוחים יותר – מחשב הצלילה. בכתבה, כמה סיבות טובות להתחיל להסתובב עם מחשב.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

בגלל הבטיחות

בתמונה: צלילה עם מחשבמטרתו הראשונה והעיקרית של מחשב הצלילה היא להפחית משמעותית את הסיכוי להתקרב לגבולות הדקומפרסיה ולמנוע מהצולל לחלות במחלה. המודל שעליו נשען המחשב דומה מאוד למודל שבבסיס טבלת הדקומפרסיה המוכרת, כאשר הנתונים הנאגרים בו במהלך הצלילה, לגבי הזמן והעומק המדויק שבו שהה הצולל, מסייעים לו להתאים את פרופיל הצלילה הרצוי, באופן ספציפי לצולל העונד אותו על היד. ניתן לשנות את רמת הסיכון שהמחשב ייקח בחשבון, בהתאם לגורמי סיכון למחלת הדקומפרסיה, המשתנים בין אדם לאדם. המחשב אינו מתחשב רק בצלילה הנוכחית, אלא גם בצלילות שקדמו לה והזמן המדויק שחלף בין הצלילות. כאשר יוצאים לספארי צלילה יש לכך חשיבות יתרה, בשל כמות הצלילות בסדרה, והעובדה שמעוניינים לצלול לפחות 3 צלילות ביום. ביעדים מסוימים, כמו האיים המלדיביים למשל, מחשב צלילה הוא אביזר חובה, שבלעדיו לא יורדים למים. במידה שאין לכם מחשב – לצוללים שיוצאים לספארי איתנו אנחנו דואגים להשכרת מחשב מהארץ במחיר סמלי.

נוסף על אלה, המחשב אינו לוקה בטעויות אנוש נפוצות, כמו טעות בחישוב קבוצת הצלילה החוזרת, או טעות במדידת זמני הצלילה וההפסקה. כמובן שכמו בכל מחשב – תקלות יכולות לקרות, אך הן נדירות ובוטות מספיק כדי להדליק נורה אדומה.

צלילה דינמית ומשתנה

בקורס הכוכב הראשון למדנו לתכנן צלילה במה שקראנו לו "פרופיל מרובע". למה הכוונה? ציירנו "בור" מלבני, שתחתיתו מייצגת את העומק המקסימלי אליו נגיע, ובתכנון הצלילה סיכמנו שנרד למים, נגיע לעומק המרבי, נשהה בו את כך וכך הדקות המותרות לפי הטבלה (פחות זמן העלייה) ומשם נעלה למעלה.

למרות הרצון הטוב של כל צולל לעמוד בתכנון, בדרך כלל אנחנו לא מבצעים "פרופיל מרובע" אלא צוללים ב"מדרגות" או בעומקים משתנים – הצלילה שלנו דינמית, תלוית טופוגרפיה ומוקדשת לחוויית המסע ולא למטרת ההגעה לעומק שסוכם. כאן למחשב הצלילה יש יתרון עצום על פני הטבלאות: הוא מקבל את נתוני הצלילה ב"שידור חי" ויודע להתאים את פרופיל הצלילה לפי מה שנעשה בפועל ולא למה שתוכנן מראש, תוך שהוא מתחשב בחריגות ומשנה את זמני התחתית בעומק הנתון, בהתאם.

בזכות הנוחות

מחשב הצלילה הופך עד מהרה לאביזר האהוב ביותר על הצולל, שכן הוא פריט הציוד היחיד שממש "חווה" איתנו את הצלילה. בנוסף, הוא עושה הכל כדי שיהיה לנו ממש נוח לצלול איתו: לרוב מחשבי הצלילה תצוגה גדולה, בולטת וברורה, והשימוש בהם מצריך כמה דקות הסבר. גם אם אין לכם מחשב משלכם, מדריך מצוות צלילה גיאוגרפית יוכל לשבת איתכם ועם המחשב השכור, ובתוך כמה דקות תדעו להפעיל ולהשתמש בו.

המחשב עושה את החיים קלים גם במהלך העלייה לחניית הבטיחות – מפני שהוא מצפצף ברגע שעולים מהר מדי (אפשר להפסיק לספור 10 מטרים לדקה…), וכשמגיעים לחנייה המחשב מתחיל למנות את הזמן אחורה. אם שקעתם מתחת ל-6 מטרים במהלכה, הוא יפסיק את הספירה עד שתחזרו לטווח המומלץ.

תיעוד, מעקב והצלת חיים אדם

בתמונה: מחשב צלילה להמחשהאחד מיתרונות השימוש במחשב הוא האופן שבו הוא שומר את כל הנתונים – לא רק לגבי הצלילה האחרונה, אלא אפילו 100 צלילות אחורה. זה עוזר לתיעוד הצלילות, ושימושי גם למי שהפסיק כבר לכתוב את פרטי הצלילות ביומן ה"קשיח".

רוב המחשבים המודרניים מתחברים עם כבל למחשב הנייד וניתן לחלץ מתוכם את "סיפור הדרך" של הצלילה – כמה זמן שהינו בכל עומק ובאיזה חלק של הצלילה. זה כלי נחמד מאוד לניתוח צלילה, ללמידה ולשיפור מיומנויות, אך לא זו המטרה הראשונה שלו. האפשרות לדעת בדיוק מה עשה הצולל במהלך הצלילה חיונית ומצילת חיים כאשר מתרחשת תאונת צלילה, על אחת כמה וכמה – אם הצולל מחוסר הכרה.

שימוש בתערובות

כיום, רוב מחשבי הצלילה יודעים להתאים את האלגוריתם שלהם לאחוז החמצן בתערובת האוויר. למי שצוללים עם נייטרוקס ישנן שתי אפשרויות: להשאיר את המחשב על אוויר רגיל, ובכך להגדיל את טווח הבטיחות שלהם, או להזין למחשב את אחוז החמצן לפי מה שהאנלייזר הראה, ובכך לנצל עד הסוף את זמן התחתית הארוך יותר שהשימוש בנייטרוקס מקנה.

עבור צלילה בתערובות מתקדמות יותר וצלילה טכנית, ישנם מחשבים ייעודיים המאפשרים לבצע את הצלילות הללו בבטחה ובהצלחה.

סייגים לשימוש במחשב

אין ספק ששימוש במחשב צלילה מפחית משמעותית את הסיכון לדקומפרסיה והופך את חיינו לקלים ונוחים יותר. עם זאת, כדי להשתמש במחשב בצורה נכונה – חובה להקדיש לו זמן מחוץ למים ולהכיר את הפונקציות השונות. בנוסף, אם בחרנו להשתמש במחשב במהלך סדרת צלילות – אנחנו חייבים לקחת אותו איתנו לכל הצלילות בסדרה, מפני שהוא לא ידע להכניס לאלגוריתם נתוני צלילה שבה לא השתתף.

במידה שמתבצעת צלילה חריגה שמכניסה את הצולל למצב סיכון לדקומפרסיה, המחשב ייתן את העומקים שבהם חובה לבצע חניות דקומפרסיה. אם החניות לא מבוצעות או שהצולל פשוטעולה למעלה במהירות – המחשב יינעל ולא יאפשר צלילה נוספת. במקרה זה – אין להתעלם מהמחשב ולהמשיך לצלול בשום אופן!

לפני רכישת מחשב צלילה מומלץ להתייעץ ולהבין את הצורך שלשמו הוא נקנה. בכל מקרה, לפני השימוש הראשון כדאי לקרוא את המדריך, או לכל הפחות – לקבל הסבר ממי שמכיר את הדגם שקניתם. מדריכי הצלילה שלנו מכירים את רוב הדגמים ויוכלו לסייע בהבנת התצוגה ולעזור בבחירת האלגוריתם המתאים לצולל.

למסלולי ספארי צלילה מותאמים אישית וקבוצות מודרכות

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

ביטוח לספארי צלילה: כל מה שצריך לדעת

מאת: ירדן גור

אחת השאלות שעולות כמעט לפני כל טיול צלילה היא "איזה ביטוח צריך לעשות..?". כמו כל דבר טוב, התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים, כתלות בגיל הצולל וברמת הכיסוי הדרושה לו. כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא ביטוח לספארי צלילה – בכתבה שלפניכם.

לכתבה המלאה

ריף הוק – מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?

מאת: ירדן גור

לא כולם מכירים את ה"ריף הוק" (Reef hook), גם אם הם צוללים מנוסים שכבר ראו עולם. לא מדובר בפריט חובה שבלעדיו לא ניתן לצלול, אך בהחלט באביזר צלילה שהופך את צלילות הזרם לחוויה אחרת לגמרי, ועוזר להאריך את זמן השהות באזורים דינמיים, ללא השקעת מאמץ נוסף מצדכם.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה בסוקורו, מקסיקו

מאת: אילנה נאורי

ברוכים הבאים לארץ הטאקו, הסומבררו והכרישים! סוקורו, אי וולקני הממוקם כ-600 ק"מ מערבית לחופי מקסיקו, הוא אחד מיעדי הצלילה המרתקים ביותר, בזכות עושר הדגה, הנופים מעל ומתחת למים, מיני הכרישים – שמציפים את האזור בכמויות, וכמובן – בזכות המנטות האוקייניות גדולות הכנף, שפוקדות את האי בנקודות קבועות, ומגלות עניין רב בצוללים.

לכתבה המלאה

צ'ק ליסט אריזה לספארי צלילה וטיול נלווה

מאת: ירדן גור

יוצאים לספארי צלילה? הכנו במיוחד עבורכם צ'ק ליסט של הדברים שכדאי לכם לארוז לקראת היציאה לטיול מסוג זה. מהנסיון שלנו, חשוב לאזן בין מה שצריך, למה שרוצים ולמה שאומר המשקל של חברת התעופה…. אז כדי שלא תשכחו שום דבר חשוב, היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה

איך אורזים לספארי צלילה?

מאת: ירדן גור

לפני יציאה לספארי צלילה כדאי לחשוב על אופן אריזת המזוודה, חלוקה נכונה של הציוד והיכרות עם "חוקי המשחק" של חברות התעופה, כדי להבטיח שהכל יעבור חלק, תרתי משמע. אז איך נערכים נכון? לטיפים והמלצות היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה

צלילת נייטרוקס - אוויר מועשר בחמצן

מאת: אמיר גור

עולם הצלילה התפתח משמעותית בעשור האחרון – החל מגידול בכמות העוסקים בספורט הצלילה, דרך הרחבת מגוון יעדי הצלילה אליהם שואפים להגיע, וכלה בעלייה במודעות לבטיחות בצלילה – הן למען הצוללים עצמם והן למען השונית ובעלי החיים שבה. הכתבה הבאה תעסוק באחד האמצעים החשובים ביותר למניעת סיכוני צלילה שונים: "צלילת נייטרוקס".

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו