צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > ספארי צלילה עם כרישים - 10 טיפים לכרישאי המתחיל


צילום: אמיר גור

ספארי צלילה עם כרישים

ספארי צלילה עם כרישים

10 טיפים לכרישאי המתחיל

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: אמיר גור

חלק מהצוללים חוששים מהם וחלק מהצוללים נלהבים לצלול איתם, חלק יטענו שזה מסוכן וחלק ינופפו בידם בביטול, אבל מה שבטוח שצלילה עם כרישים זו חוויה שמדברים עליה. לא בכדי, מרבית טיולי הצלילה בעולם, ובפרט ספארי צלילה מספינה, סובבים סביב הסיכוי לפגוש ב"חיות גדולות" – כלומר בראש ובראשונה כרישים. היות שאנחנו דוגלים בכך שצלילה עם כרישים זה דבר נפלא, מצאנו לנכון לרכז כמה טיפים בסיסיים שכדאי לשנן לפני שיוצאים לספארי צלילה עם כרישים.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

1. הסטטיסטיקה לא משקרת

כדאי תמיד לזכור, שלמרות שיש להם כוח להרע, הרי שמבחינה סטטיסטית נפגעים מדי שנה יותר אנשים ממכת ברק מאשר מתקיפת כריש. למעשה, יותר צוללים נפגעים מהתחשמלות מטוסטר חשמלי מאשר מנשיכות כריש. המסקנה המתבקשת היא שכדאי לכם להיזהר בזמן שאתם קולים לחם בארוחת הבוקר שלכם, אבל חלילה גם לא לזלזל בכרישים שאתם פוגשים בצלילות שלכם.

2. צלול עם המומחה, אבל אל תכה אותו...

כשאתם מתכננים את צלילת הכרישים שלכם, ודאו שאתם עושים את זה עם מדריך מקומי ומנוסה, ואחד שנראה לכם שמבין דבר או שניים על כרישים וצוללים. בעוד שגם מדריך מנוסה וזהיר לא יכול להבטיח את בטיחותכם במאה אחוז, הרי שהתנהגותם של מרבית הכרישים צפויה מראש ומי שצולל במחיצתם, כבר מכיר את אופן ההתנהגות מולם.

3. צלילה בשניים בטוחה שבעתיים

הכלל הבסיסי ביותר בצלילה מקבל משנה תוקף בעת ספארי צלילה עם כרישים. צולל בודד שנמצא באזור של כרישים נמצא בסיכון גבוה יותר, אבל נדיר יותר שכריש יתקרב מיוזמתו לשני צוללים ביחד, קל וחומר לקבוצת צוללים. ובמקרה הכי גרוע, אתם לא צריכים לשחות מהר יותר מהכריש כדי לברוח – מספיק שתשחו מהר יותר מבן הזוג שלכם…

4. כריש רואה הוא כריש שמח

בתנאי ראות טובה, בצלילת יום, במים צלולים ומוארים – הכרישים יראו אתכם טוב יותר ולא יטעו ויחשבו שאתם מהווים עבורם טרף קל. צוללים הם אינם האוכל הטבעי של הכרישים, למעשה בני אדם בכלליות הם לא אוכל טבעי עבורם, ומרבית התקיפות הן טעות בזיהוי. במים עכורים יש יותר סיכוי לטעות. למרות זאת, צלילת לילה עם כרישים, היכן שמותר ובטוח – זו חוויה מדהימה!

5. טרף צף על פני המים

מזונם של כרישים רבים נמצא קרוב לפני המים. כך למשל כלבי ים ואריות ים, וגם דגי ים פתוח רבים, במיוחד כשהם פצועים או מתים ומהווים טרף קל. לכן, בים שורץ כרישים מומלץ לבצע את הכניסה למים וההעמקה בצורה מהירה ותכליתית, ולהגיע כמה שיותר מהר אל הקרקעית, או לקרבת שונית האלמוגים וקבוצת הצוללים שבמים.

6. הדגים הם ידידינו

מיותר לציין, אבל בכל זאת: לא מומלץ לצוד דגים ברובה צלילה או בכלל, בקרבת כרישים. הצדק הפואטי עשוי לגרום לכרישים – דגים בעצמם – להריח את הדגים הפגועים ולהיעשות תוקפניים ורעבים, ואתם לא רוצים כאלה כרישים בקרבתכם. ממילא במרבית טיולי ספארי הצלילות בעולם לא מאפשרים דיג בצלילה.

7. כרישים הם ביישנים, אל תביכו אותם

מרבית הכרישים מתביישים מצוללים, שלא לומר חוששים מהם הרבה יותר ממה שהצוללים חוששים מהכרישים. לכן אם אתם בספארי צלילה ורוצים לראות כרישים, כדאי להיות מאוזנים, לעשות מה שפחות תנועות מגושמות במים, להיות עירניים לגילוי כרישים, להתקרב אליהם לאט ובחסות תוואי השטח, מאחורי שונית האלמוגים או סלעים וכו'.

8. מי שמתנהג כמו פיתיון, סופו שיינשך

כשצוללים עם כרישים, אל תיראו כפיתיון של דייגים: חפצים נוצצים, מחזירי אור או מבריקים עשויים לבלבל את הכריש ולהידמות לעיניים של דגים וכיוצא בזה. בצלילות כרישים, השאירו תכשיטים ושאר חפצים נוצצים בספינה שממנה יצאתם לספארי הצלילה.

9. מי רוצה לחטוף "כרשת"?

למרות שיצורים מוזרים, פולטי בועות ומגושמים אינם לטעמם של הכרישים, טעויות יכולות לקרות (כאמור, זה נדיר מאוד). במקרה של פגישה מכריש, גם אם זה כריש קטן והנשיכה קלה (תתפלאו, זה לא בלתי מתקבל על הדעת) – הישארו צמודים לבן הזוג, סיימו את הצלילה בצורה בטוחה ופנו לסיוע רפואי בדחיפות. גם פציעה שטחית יכולה לגרום לזיהומים ומחלות, ואתם הרי רוצים להישאר בריאים כדי שתוכלו להשוויץ לכולם שננשכתם על ידי כריש.

10. תכננו את הצלילה, וצללו לפי התכנון

שוב, זה לא כלל ייחודי לצלילה עם כרישים, אבל – תישארו עירניים לזרמים, לעומק הצלילה, לצריכת האוויר שלכם ושל בן זוגכם לצלילה. אל תצללו עומק, אל תעלו מהצלילה מהר ואל תתעסקו עם יותר מדי דברים מסביב, כדי שתשומת הלב שלכם תהיה ממוקדת באיתור הכרישים וההתנהגות איתם.

אז תצללו בטוח, ותיהנו מהכרישים!

לפרטים נוספים על טיולי ספארי צלילה בקבוצות או בהתאמה אישית התקשרו: 03-5639040, או מלאו את הטופס משמאל ואנו נחזור אליכם.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

האיים המלדיביים: מפרץ האניפארו

מאת: אמיר גור

מפרץ האניפארו, או לגונת האניפארו מהווה מוקד עלייה לרגל לחובבי טבע וצוללים שרוצים להיפגש עם "הגדולים" של האוקיינוסים, במספרים גדולים. המפרץ הוכרז בשנת 2011 כאתר מורשת טבע של ארגון UNESCO העולמי, וזה שם את המקום בשורה אחת עם שמורות טבע עולמיות מפורסמות כאיי גלפגוס, שמורת קומודו ואחרים. 

לכתבה המלאה

ספארי צלילה במלדיביים - גן עדן בגובה פני הים

מאת: טל עמית

שוב ההתרגשות הזו שלפני. לא משנה כמה פעמים הייתי שם, עדיין יש תמיד את ההתרגשות שלפני. הציפייה הזו, לתחושות שיש רק שם: השקט, הנוף המדהים, החול הלבן, ומי הטורקיז. ומנגד לכל השקט הזה – הטירוף, המסיבה הגדולה של מתחת למים. האיים המלדיביים. כל קבוצה שאני נוסעת איתה, מסכמת בזה שככה כנראה נראה גן עדן.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה קסום באי זנזיבר

מאת: מי-טל גבינג

לאן אתם? שאלה הבודקת הבטחונית בנתב"ג. "לזנזיבר" קרנו אליה בפרצופים מאושרים. רק השם שהתגלגל בפינו טמן בחובו הבטחה אקזוטית קסומה. מי-טל גבינג, מדריכת טיולי צלילה בחברה הגיאוגרפית, חזרה עם קבוצת מטיילים מספארי צלילה בזנזיבר, והיא כאן כדי לספר מה מחכה לכם באי התבלינים, מעל ומתחת למים.

לכתבה המלאה

אתרי הצלילה המפורסמים ביותר בעולם

מאת: אמיר גור

בכל מקום שבו יש ים, יש אתרי צלילה. ריכזנו כאן רשימה של אתרי הצלילה המפורסמים ביותר בעולם. אלה הם לאו דווקא האתרים הטובים ביותר, אבל הם בהחלט אתרים שכדאי להכיר, ואם יזדמן לכם להיות באזור, המידע הזה יוכל להיות שימושי מאוד ולהפוך מפנטזיה למציאות…

לכתבה המלאה

10 דברים שכדאי לדעת על ספארי צלילה בגלפגוס

מאת: אמיר גור

אם צללתם כבר בכמה מקומות בעולם, אם אתם לא בהכרח מחפשים "גן עדן" פסטורלי ורגוע' אלא אקשן מטורף ואקסטרים של טבע ובעלי חיים, אם אתם אוהבים כרישים ואם עוד לא הייתם בגלפגוס (או אם הייתם ולא צללתם) – הכתבה הזו היא בשבילכם!

לכתבה המלאה

סיישל: הפלגה אל נופי גן העדן

מאת: אמיר גור

המראה סוריאליסטי כמעט: חול לבן בוהק עד מסנוור, ים טורקיז ממנו מזדקרים סלעי גרניט שחורים ויערות ירוקי-עד מכסים את ההרים המשתפלים אל החוף. זוהי תמונת הנוף החלומית, הבראשיתית, שמתממשת אל מול עינינו הפעורות כשמפליגים לראשונה בין איי סיישל.

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו