צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > 10 חוויות מרגשות מטיול בקמצ'טקה


צילום: Jenny Ross

10 חוויות מרגשות מטיול בקמצ'טקה

10 חוויות מרגשות מטיול בקמצ'טקה

דובים, אריות ים ומרחבים במזרח הרחוק של רוסיה

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: אמיר גור

קמצ'טקה היא ארץ לא נודעת, הרחק מעבר לערבות סיביר, בקצה הנידח של המזרח הרחוק של רוסיה, על "טבעת האש" של אסיה. ארץ של אש וקרח, ארץ של דובים, הרי געש, פיורדים, לווייתנים, שפע ציפורים, מפרצים נהדרים, פריחה, קרחונים, אוכמניות ותוכיי ים. למטיילים המעטים שפוקדים את חופי קמצ'טקה והאיים הסמוכים, צפויות שפע של חוויות מרגשות.

אמיר גור, שיצא לטיול שייט בקמצ'טקה בספינה Spirit of Enderby שמיוצגת בישראל על ידי החברה הגיאוגרפית, אסף בשבילנו 10 חוויות מיוחדות מהטיול, על קצה המזלג.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

1. חיבוק דב

באחת מהנחיתות הרבות על אחד מהחופים השוממים של חצי האי קמצ'טקה, פסענו על גדותיה של לגונה שקטה וקיווינו לצפות בדובים בגדה שממול. פסעתי ראשון מכל החבורה, כדי להתמקם היטב בנקודת התצפית. לפתע התחוור לי שחבריי להפלגה קוראים לי לעצור, וכששמעתי להם הבחנתי גם בסיבה: במרחק של כ-80 מטר ממני, בגדה שלנו, פסע לקראתי דוב חום גדול. ככל הנראה דוב צעיר (לפי האוזניים ניתן לשער את גילו), וייתכן בהחלט שזהו המפגש הראשון שלו עם בני אדם, או לפחות עם תיירים. הדוב נעצר במרחק של כ-60 מ' מאיתנו, אחז נוצה גדולה בפיו, נשכב על גבו והחל לעשות לנו פוזות, שהבהירו לנו שמאחורי כל דוב חום גדול מסתתרת נפש של… דובי!

דובים בקמצ'טקה

 

2. אוכמניות

במרחבי הטונדרה (מדבר קרח) של מחוז צ'וקוטקה, שמצפון לקמצ'טקה, ישנם אזורים שהיכן שלא תעצרו לקשור שרוכים באקראי, תוכלו לאסוף מלוא החופן של אוכמניות (Berries). רד ברי'ס (אדומות), בלו ברי'ס (כחולות), בר ברי'ס (של דובים) ומצדי גם יאממממ ברי'ס (טעימות) – מכל הבא ליד. נכון, לא נוסעים לקצה קצהו של העולם בשביל מעדני חלב, אבל הפינוק שהיה לי בוקר אחד, כשהשכלתי לאסוף לי חופן לפני ארוחת הבוקר ולערבב עם יוגורט, היה תענוג אמיתי.
אותו דבר בדיוק עם פטריות, אגב.

 

3. מפרץ אריות הים באי ברינג

הטבע ובעלי החיים הם כמובן הליבה של טיולי שייט מהסוג הזה ואיי קומנדר, המערביים ביותר בשרשרת האיים האלאוטיים שמחברים בין אלסקה לרוסיה, הם אחד השיאים מהבחינה הזו. נופי הפסגות המרהיבים של פסגת האי מדני, או מפרצים עמוסי בעלי חיים באי ברינג, נחרטו בזכרוני לעד (ובכרטיס הזכרון של מצלמתי). נעמדנו בנקודת תצפית המשקיפה על החוף והתבוננו מקרוב בשגרת יומה של מושבה מעורבת ומגוונת של אריות ים ענקיים, דובי ים הקטנים מהם, לוטרות ימיות ואפילו שועל ארקטי, שהסתובב בין כל הענקים לחפש שאריות מזון.

מפרץ אריות הים באי ברינג

 

4. שבט הצ'וקצ'י

מרחבי צפון סיביר הם בין האזורים המיושבים בצפיפות הנמוכה ביותר בתבל, אבל התושבים המעטים, כמו בני שבט הצ'וקצ'י, הם אוכלוסייה מרתקת של דייגים ורועי איילים. כיום אמנם מרבית כפרי הצ'וקצ'ים לא שמרו על אופי מסורתי באופן מוחלט, אבל עדיין – ביקור בכפר מקומי, שיחות עם המקומיים וצפייה בבנות המקום מציגות ריקוד מסורתי זוהי חוויה מרתקת.

 

5. תוכי ים

עבור חובבי הצפרות, קמצ'טקה היא לא פחות מאשר גן עדן עלי אדמות וימים. מכל העופות הארקטיים, לטעמי הנחמד והציורי ביותר הוא תוכי הים, הפאפין (Puffin), הנראה כמו הכלאה בין תוכי לפינגווין מעופף, עם מקור מסיבי ועבה. הציפורים יפות התואר הללו נצפות כאן במספרים גדולים או כשהן מקננות על צוקי סלע תלולים, או בזמן מעופן מעל האוקיינוס, תרות אחר דגים. המשעשע מכל, זה שהכי קל לצפות בהן ולצלם אותן כשהמקור שלהן עמוס בשלל הדייג, אז הן עפות בצורה איטית ומסורבלת, לעתים עם 3-4 דגים מפרפרים הבולטים מצדי הפה.

תוכי ים בקמצ'טקה

 

6. מרחבים אינסופיים

מצפון לחצי האי קמצ'טקה שוכן מחוז צ'וקוטקה, חבל הארץ הצפוני-מערבי ביותר ביבשת אסיה. המאפיין המובהק ביותר של מחוז צ'וקוטקה, בו נתקלים כבר בטיסה הנוחתת (או ממריאה) מבירת המחוז אנאדיר, הם המישורים רחבי הידיים. מרחבים אינסופיים, עד שהעין משגת ועוד הרבה יותר, של אגמים וביצות, אדמת טונדרה ושדות בר. בהחלט נותן פרופורציה חדשה על המונח "מרחבים".

 

7. מפגש עם ניבתנים

בהרבה מקומות בעולם, במיוחד באזורים ממוזגים וקרים, ניתן לראות מינים שונים של סדרת טורפי הים – אריות ים וכלבי ים, ממינים שונים. אבל אף אחד מהם לא מרשים כמו קרוב משפחתם בעל השיניים האדירות, הניבתן. ניבתנים הם טורפי ים גדולי ממדים, השוכנים באזורים ארקטיים, ולרוב במושבות צפופות של מאות פרטים. במפרצים בצפון מחוז צ'וקוטקה ניתן לראות מספר מושבות כאלה, והזכרים הצעירים לעתים סקרנים ויוצאים לשחייה לכיוון סירות הזודיאק שלנו, כדי להעיף מבט מקרוב.

 

8. טיסה מעל הרי געש

לא רחוק מבירת מחוז קמצ'טקה, בעלת השם הקליט פטרופבלובסק קמצ'טסקי, שוכן בין הרי הגעש אזור שמכונה "עמק הגייזרים". אחרי מקבילו האמריקני בפארק ילוסטון, זהו עמק הגייזרים הגדול ביותר בעולם, ואחד המקומות המרשימים בתבל לצפות באמא אדמה במלוא פעילותה הפנימית – בוץ מבעבע, בריכות עשירות במינרלים, מזרקות קיטור טבעיות לחלוטין, מעשנות של עשן לבן ועוד. לא פחות מרשימה מכל אלה היא דרך ההגעה לעמק המבודד, הכולל טיסת מסוק בסמוך לפתחם של מספר הרי געש פעילים, וכטוב לבו של הטייס אפשר ממש לראות את פתח לועם של הרי הגעש במבט על.

 

9. עיטם שטלר

כבר אמרנו שלצפרים קמצ'טקה היא גן עדן, אבל גם מי שלא אוהב את בעלי הכנפיים לא יוכל שלא להשתאות אל מול מלך העופות של צפון האוקיינוס השקט, עיטם שטלר המרשים. יצאנו להפלגת זודיאקים לאורך נהר הז'ופנובה על מנת לאתר את העוף המרשים, וזכינו לראות לא פחות משבע עיטמים שונים. אחד מקנן, אחד מחזר, אחת מחוזרת ואחד מתחזר על שאריות של דג סלמון שמצא לגדות הנהר. אבל הכי משעשע מכולם היה פרט צעיר שנעמד על הגדה הסמוכה אלינו, במרחק של כ-5-6 מטרים מאיתנו, ודידה כה וכה מצד לצד, התנהגות שזיכתה אותו בכינוי תרנגול שטלר בפינו.עיטם שטלר, קמצ'טקה

 

10. רודני רוס וצוות ההפלגה

מכל בעלי החיים המרתקים והייחודיים לאזור, אין ספק שאחד המעניינים הוא רודני רוס, חוקר טבע ניו-זילנדי שהקים חברת תיירות מסוג אחר, המפעילה את הספינה Spirit of Enderby האמיצה, שמפליגה במסלולים ייחודיים ומרוחקים, שספינות אחרות כמעט לא פועלות בהם. רודני מלווה את מרבית ההפלגות במזרח הרחוק של רוסיה בעצמו, מדריך ומנהל, שומר מדובים ומספר סיפורים. פרט לרודני, שאר אנשי ההדרכה של הספינה הם אנשי טבע ותיקים ובעלי ניסיון "מהשטח", שמכירים דובים, ציפורים ויונקים ימיים ונוכחותם בהפלגה, במיוחד בספינה אינטימית כזו (מקסימום 48 מטיילים), מוסיפה רבות.

עבורי, ההפלגה בקמצ'טקה עם רודני וצוותו בספינה Spirit of Enderby הייתה חוויית טבע שלא אשכח בחיים, ואם הייתי טיפוס קצת יותר "ניו אייג'י", הייתי אומר שהבידוד, המרחק והמרחבים גם היוו חוויה רוחנית מטלטלת. אבל אני לא, אז אסתפק בלומר שהיה מרגש ביותר.

 

אז איך מגיעים לקמצ'טקה?

הדרך היחידה לטייל לאורך חופי קמצ'טקה וים ברינג היא באמצעות טיולי שייט, והספינה היחידה כמעט המשייטת באזור זה היא Spirit of Enderby.
לפרטים נוספים על טיולים לקמצ'טקה וליעדים נוספים התקשרו: 03-5639040 או מלאו את הטופס משמאל ואנו נחזור אליכם. 

צילומים: אמיר גור.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

7 סיבות טובות להגשמת חלום השייט הגיאוגרפי

מאת: מולה יפה ואמיר גור

תמיד חלמתם להגיע למקומות אקזוטיים, לאיים בהם הטבע פראי ובתולי, לחופים מפורצים שרק הדובים הלבנים או הלווייתנים מכירים? הדרך הטובה והנוחה ביותר להגיע אליהם היא בטיולי שייט גיאוגרפי. אם טרם הכרתם שייט מסוג כזה, הנה שבע סיבות טובות לנסות – ולהתמכר.

לכתבה המלאה

סוף טוב הכל דוב – המקומות הטובים בעולם לצפייה בדובי קוטב

מאת: אמיר גור

כל חובב טבע באשר הוא, יהיה נכון לטוס לקצה העולם, ולהפליג משם עוד צפונה, כדי לפגוש את הדוב הלבן – הטורף היבשתי הגדול ביותר בעולם והפרזנטור הבלתי מעורער של כל קמפיין סביבתי. גם אתם חולמים על מפגש עם דוב קוטב? היכנסו לכתבה וגלו מה הם המקומות הטובים ביותר לפגוש בהם בטבע.

לכתבה המלאה

10 דברים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לטיול שייט באנטארקטיקה

מאת: אמיר גור

שייט לאנטארקטיקה זו חוויית חיים מופלאה, כזו שכל מטייל חולם עליה. אבל כמו בכל יעד, כדאי לדעת למה לצפות בהפלגה כזו. הכנו לכם על קצה המזלג 10 דברים שכדאי לדעת לפני שיוצאים לטיול שייט באנטארקטיקה.

לכתבה המלאה

מסעותיי באי ווראנגל

מאת: מולה יפה

האי ווראנגל שבאוקיינוס הארקטי הינו איזור מרוחק ומרתק, בו ניתן לפגוש פנים אל פנים ניבתנים, דובי קוטב, לוויתנים אפורים ועוד. יצאנו למסע מרתק של שייט גיאוגרפי אל האי ווראנגל, בין הקרחונים הגדולים והכפרים המסורתיים.

לכתבה המלאה

ביטוח לספארי צלילה: כל מה שצריך לדעת

מאת: ירדן גור

אחת השאלות שעולות כמעט לפני כל טיול צלילה היא "איזה ביטוח צריך לעשות..?". כמו כל דבר טוב, התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים, כתלות בגיל הצולל וברמת הכיסוי הדרושה לו. כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא ביטוח לספארי צלילה – בכתבה שלפניכם.

לכתבה המלאה

ריף הוק – מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?

מאת: ירדן גור

לא כולם מכירים את ה"ריף הוק" (Reef hook), גם אם הם צוללים מנוסים שכבר ראו עולם. לא מדובר בפריט חובה שבלעדיו לא ניתן לצלול, אך בהחלט באביזר צלילה שהופך את צלילות הזרם לחוויה אחרת לגמרי, ועוזר להאריך את זמן השהות באזורים דינמיים, ללא השקעת מאמץ נוסף מצדכם.

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו