צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > צלילת נייטרוקס - אוויר מועשר בחמצן


צילום: אמיר גור

צלילת נייטרוקס - אוויר מועשר בחמצן

צלילת נייטרוקס - אוויר מועשר בחמצן

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: אמיר גור

עולם הצלילה התפתח משמעותית בעשור האחרון – החל מגידול בכמות העוסקים בספורט הצלילה, דרך הרחבת מגוון יעדי הצלילה אליהם שואפים להגיע, וכלה בעלייה במודעות לבטיחות בצלילה – הן למען הצוללים עצמם והן למען השונית ובעלי החיים שבה. הכתבה הבאה תעסוק באחד האמצעים החשובים ביותר למניעת סיכוני צלילה שונים, במיוחד כאשר מתכוננים לסדרה של צלילות חוזרות (במסגרת ספארי צלילה, למשל): "צלילת נייטרוקס" – אוויר מועשר בחמצן (EAN – Enriched Air Nitrox).

אם אתם צוללים פעילים בשנים האחרונות, במועדוני הצלילה בארץ או בחו"ל – סיכוי טוב שנחשפתם למושג, או שאתם מכירים צוללים שמעדיפים לצלול עם נייטרוקס, מסיבות שונות, אך יתכן שלא הבנתם את המשמעות או החשיבות שבכך.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

מה זה בעצם נייטרוקס?

 מעצם ההגדרה נייטרוקס היא תערובת של שני הגזים המעורבים באופן טבעי בתהליך הנשימה: חנקן (Nitrogen) וחמצן (Oxygen) – בכך אין היא נבדלת מאוויר רגיל. ההבדל טמון באחוז החמצן, הגבוה יותר בתערובת נייטרוקס (=מועשרת בחמצן) בהשוואה לאוויר רגיל.

ומה אנחנו מרוויחים משימוש בנייטרוקס?

שני יתרונות עיקריים:קורס ניטרוקס עם צלילה גיאוגרפית

  1. הארכת משך הצלילה – שני הגורמים המגבילים את אורך הצלילה הם צריכת האוויר של הצולל וזמן התחתית המותר לפי טבלאות הדקומפרסיה, בכל עומק נתון. מאחר שתערובת הנייטרוקס כוללת בה אחוז גדול יותר של חמצן, אחוז החנקן בתערובת יורד בהתאמה, ובכך נוצר מצב שמבחינת עומס החנקן מותר לשהות זמן ארוך יותר בעומק נתון ללא חריגה מגבולות הטבלה.
  2. הבטחת צלילה בטוחה – כיום מרבית הצוללים מודעים לחשיבות הצלילה עם מחשב ולסכנות הדקומפרסיה, אך הסתמכות מלאה על המחשב אינה מבטיחה ב-100% הימנעות מהמחלה, שכן לכל אחד מאיתנו יש גוף שונה, בעל היסטוריה ייחודית והשפעות מקומיות מתחלפות, שהמחשב אינו יכול לקחת בחשבון. שימוש בנייטרוקס, במיוחד במהלך סדרת צלילות (יומיים ומעלה של צלילות), מפחית משמעותית את כמות החנקן המומס ברקמות, ושומר על טווח בטיחות, ואף עוזר למנוע הרעלת חנקן (שכרון עומקים), המושפעת מלחצו החלקי של החנקן בעומק. זה מבטיח ראש שקט, במיוחד למי שבעל גורמי סיכון, ובמיוחד כאשר צוללים בלב ים, הרחק מסיוע רפואי הכולל תא לחץ.

יתרונות נלווים להפחתת כמות החנקן בתערובת, הם קיצור זמני ההפסקה בין הצלילות (שכן הגוף לכאורה צלל בעומק רדוד יותר מבחינת עומס החנקן, ומכאן שפסק הזמן ההכרחי בין הצלילות קצר יותר) ויכולת לבצע יותר צלילות ביום. בנוסף, צוללים רבים מרגישים ששימוש בנייטרוקס משפר את צריכת האוויר שלהם ומפחית את העייפות לאחר צלילות, הנגרמת מתכונותיו הנרקוטיות של החנקן.

אז מדוע צריך "ללמוד" נייטורקס?

אי אפשר פשוט לקפוץ עם מיכל מועשר בחמצן למים? צריך קורס, תעודת הסמכה? דוגמא לתעודת בוגר קורס ניטרוקס
זה נכון שלאחר רכישת הידע הנחוץ, השימוש בנייטרוקס הוא פשוט וקל ולמעשה לא מצריך שום דבר נוסף במהלך הצלילה, אך לפני כן צריך להיות מודעים למגבלות, להתאמת התערובת הנכונה לעומק הצלילה המתוכנן ולאופן שבו יש לאבחן אותה לפני כל צלילה. הסיבה לכך היא שכמו החנקן, גם החמצן – אם נצרך באופן לא אחראי – עשוי לסכן את שלומו של הצולל. לחץ חלקי גבוה מדי של חמצן יכול להביא להרעלת חמצן, שתוצאותיה לא נעימות כלל. את אחוז החמצן בתערובת צריך להתאים לעומק הצלילה, כאשר ברוב המועדונים וספינות הצלילה התערובת השימושית ביותר היא 32% חמצן.

קורס הנייטרוקס, אותו ניתן להשלים בעזרתנו לפני היציאה לספארי במחיר מסובסד, אינו ארוך והוא כולל מפגש אחד (בדרך כלל בצמוד למפגש הקבוצה, לפני הטיול) בו מכירים לעומק את יתרונותיו של הנייטרוקס ואת אופן השימוש הבטוח בתערובת ואת מכשיר האבחון (אנלייזר). את הקורס מעבירים מדריכי צלילה מקצועיים של ההתאחדות הישראלית לצלילה ומקבלים תעודת הסמכה באנגלית, התקפה בכל העולם.

מוסמכי נייטרוקס יכולים להתחיל לצלול עם נייטרוקס כבר בצלילה הראשונה בספארי, תוך שהם מקפידים על הכללים, וליהנות מצלילות בטוחות ורגועות.

לפרטים על קורס הנייטרוקס של צלילה גיאוגרפית
לפרטים על ספארי צלילה בעולם

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

ביטוח לספארי צלילה: כל מה שצריך לדעת

מאת: ירדן גור

אחת השאלות שעולות כמעט לפני כל טיול צלילה היא "איזה ביטוח צריך לעשות..?". כמו כל דבר טוב, התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים, כתלות בגיל הצולל וברמת הכיסוי הדרושה לו. כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא ביטוח לספארי צלילה – בכתבה שלפניכם.

לכתבה המלאה

ריף הוק – מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?

מאת: ירדן גור

לא כולם מכירים את ה"ריף הוק" (Reef hook), גם אם הם צוללים מנוסים שכבר ראו עולם. לא מדובר בפריט חובה שבלעדיו לא ניתן לצלול, אך בהחלט באביזר צלילה שהופך את צלילות הזרם לחוויה אחרת לגמרי, ועוזר להאריך את זמן השהות באזורים דינמיים, ללא השקעת מאמץ נוסף מצדכם.

לכתבה המלאה

עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה

מאת: ירדן גור

טבלאות הצלילה הספורטיבית היו בעבר כלי מרכזי בתכנון הצלילה. היום יש אביזר צלילה שהפך את חיינו לקלים יותר, חכמים יותר, ובעיקר – לבטוחים יותר – מחשב הצלילה. בכתבה, כמה סיבות טובות להתחיל להסתובב עם מחשב.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה בסוקורו, מקסיקו

מאת: אילנה נאורי

ברוכים הבאים לארץ הטאקו, הסומבררו והכרישים! סוקורו, אי וולקני הממוקם כ-600 ק"מ מערבית לחופי מקסיקו, הוא אחד מיעדי הצלילה המרתקים ביותר, בזכות עושר הדגה, הנופים מעל ומתחת למים, מיני הכרישים – שמציפים את האזור בכמויות, וכמובן – בזכות המנטות האוקייניות גדולות הכנף, שפוקדות את האי בנקודות קבועות, ומגלות עניין רב בצוללים.

לכתבה המלאה

צ'ק ליסט אריזה לספארי צלילה וטיול נלווה

מאת: ירדן גור

יוצאים לספארי צלילה? הכנו במיוחד עבורכם צ'ק ליסט של הדברים שכדאי לכם לארוז לקראת היציאה לטיול מסוג זה. מהנסיון שלנו, חשוב לאזן בין מה שצריך, למה שרוצים ולמה שאומר המשקל של חברת התעופה…. אז כדי שלא תשכחו שום דבר חשוב, היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה

איך אורזים לספארי צלילה?

מאת: ירדן גור

לפני יציאה לספארי צלילה כדאי לחשוב על אופן אריזת המזוודה, חלוקה נכונה של הציוד והיכרות עם "חוקי המשחק" של חברות התעופה, כדי להבטיח שהכל יעבור חלק, תרתי משמע. אז איך נערכים נכון? לטיפים והמלצות היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו