צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > ריף הוק – מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?


צילום: אמיר גור

ריף הוק

ריף הוק

מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: ירדן גור

לא כולם מכירים את ה"ריף הוק" (Reef hook), גם אם הם צוללים מנוסים שכבר ראו עולם. לא מדובר בפריט חובה שבלעדיו לא ניתן לצלול, אך בהחלט באביזר צלילה שהופך את צלילות הזרם לחוויה אחרת לגמרי, ועוזר להאריך את זמן השהות באזורים דינמיים, ללא השקעת מאמץ נוסף מצדכם.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

למה זה טוב?

ישנם אתרי צלילה שהאטרקציה המרכזית בהם היא ריבוי מיני הכרישים, המנטות או יתר בעלי החיים. לדוגמה, אתרים רבים בפלאו ובאיים המלדיביים כוללים בהם אזורים צרים יותר, בהם הזרם חזק ומזמין עבור כל אותם בעלי חיים גדולים. הצוללים, שאינם רוצים להיאבק בזרם, אך מעוניינים לעמוד במקום ולצפות בהתרחשות, פשוט עוגנים את עצמם לקרקע באמצעות הריף-הוק, וצופים בהצגה הכי טובה בעיר, מהשורה הראשונה.

פירוק לרכיבים

קרס השונית המצוי הוא מכשיר פשוט ביותר, המורכב מ-וו ("הוק") המחובר למיתר עבה, שבקצהו השני תפס כלשהו – לצורך חיבור האביזר למאזן. ה-וו צריך להיות גדול מספיק כדי להיתפס בחריץ שבסלע, חזק מספיק כדי שהעצמת הזרם לא תגרום לו להתעקם, ומספיק קהה – כדי שלא לסכן את הצולל. רוב המיתרים חזקים ומתאימים לצורך העניין, אך בדרך כלל נקודת התורפה היא הקשרים המחברים בינם לבין שני האלמנטים שבקצותיו. החיבור למאזן יכול להיות עם כל "שקל" פשוט, אך עדיף תפס עם אפשרות לשחרור מהיר, מטעמי בטיחות.

אופן השימוש

את קצהו של הריף הוק ניתן לחבר מבעוד מועד לטבעת ה-D במאזן (D-ring), רצוי כזו שעשויה מתכת, ואת יתר האביזר, עם המיתר מגולגל באופן מסודר (שימו לב שאין קשרים), בכיס המאזן. כשמגיעים לנקודה הטובה ביותר לצפייה (המדריך בד"כ יסמן לכם), משתדלים להיות זריזים, לאחוז בסלע ולשלוף את האביזר מהכיס. לאחר שמצאתם חריף מתאים בסלע – עגנו את ה-וו ומתחו את המיתר ממנו והלאה. שימו לב – רצוי לבדוק את אחיזת ההוק לפני שמשחררים את היד המחזיקה בסלע, משום שאם הוא משתחרר – "תעופו" עם הזרם. לאחר שווידאתם שאתם עגונים היטב, הכניסו מעט אוויר למאזן, כך שתהיו קלים מעט יותר מן הרצוי בצלילה רגילה (לא מאוזנים). עכשיו אתם יכולים לרחף בהנאה, כמו בלון הליום אנושי. בסרטון – הדגמה לשימוש בריף הוק

 

היכן קונים/משיגים?

ניתן לקנות ריף הוק בכל חנות ציוד צלילה. בטיולים של צלילה גיאוגרפית למלדיביים ולפלאו, וליעדים נוספים המצריכים זאת, אנחנו משאילים ריף-הוקים טובים לצוללים, שמחזירים אותם בתום השימוש. אפשרות נוספת היא ריף הוק להכנה עצמית – אך היא רלוונטית רק למי שיש לו ידע בקשרים מתאימים (קשר הצלה או עניבת חנק, לצורך העניין).
מטיילי צלילה גיאוגרפית, כאמור, מקבלים בהשאלה ריף הוק ואינם צריכים לדאוג לזה.

אתגרים בשימוש בריף הוק

כמו בכל צלילה, גם בשימוש בריף הוק צריך להיות ערניים ולבדוק את המחשב ואת מד הלחץ בתדירות גבוהה. יתכן שבעת הוצאת הריף הוק תגלו שהוא קשור או מסובך, וחשוב מאוד לפתור את זה לפני שמותחים את המיתר. באם חל שיבוש בפריסת האביזר, זה עשוי לצרוך לא מעט אוויר, ולכן מיד כשמצליחים לעגון – חובה לבדוק אוויר. תמיד ישנה סכנה של פגיעה מההוק עצמו, לכן אין לצלול עם האביזר ביד, אלא רק בכיס המאזן. כמו כן, כאשר רוצים לשחרר את האחיזה, צריך לזכור שאנחנו קלים יותר, להוציא לפני כן אוויר מהמאזן. לאחר הפירוק – הריף הוק חוזר לכיס.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

ביטוח לספארי צלילה: כל מה שצריך לדעת

מאת: ירדן גור

אחת השאלות שעולות כמעט לפני כל טיול צלילה היא "איזה ביטוח צריך לעשות..?". כמו כל דבר טוב, התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים, כתלות בגיל הצולל וברמת הכיסוי הדרושה לו. כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא ביטוח לספארי צלילה – בכתבה שלפניכם.

לכתבה המלאה

עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה

מאת: ירדן גור

טבלאות הצלילה הספורטיבית היו בעבר כלי מרכזי בתכנון הצלילה. היום יש אביזר צלילה שהפך את חיינו לקלים יותר, חכמים יותר, ובעיקר – לבטוחים יותר – מחשב הצלילה. בכתבה, כמה סיבות טובות להתחיל להסתובב עם מחשב.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה בסוקורו, מקסיקו

מאת: אילנה נאורי

ברוכים הבאים לארץ הטאקו, הסומבררו והכרישים! סוקורו, אי וולקני הממוקם כ-600 ק"מ מערבית לחופי מקסיקו, הוא אחד מיעדי הצלילה המרתקים ביותר, בזכות עושר הדגה, הנופים מעל ומתחת למים, מיני הכרישים – שמציפים את האזור בכמויות, וכמובן – בזכות המנטות האוקייניות גדולות הכנף, שפוקדות את האי בנקודות קבועות, ומגלות עניין רב בצוללים.

לכתבה המלאה

צ'ק ליסט אריזה לספארי צלילה וטיול נלווה

מאת: ירדן גור

יוצאים לספארי צלילה? הכנו במיוחד עבורכם צ'ק ליסט של הדברים שכדאי לכם לארוז לקראת היציאה לטיול מסוג זה. מהנסיון שלנו, חשוב לאזן בין מה שצריך, למה שרוצים ולמה שאומר המשקל של חברת התעופה…. אז כדי שלא תשכחו שום דבר חשוב, היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה

איך אורזים לספארי צלילה?

מאת: ירדן גור

לפני יציאה לספארי צלילה כדאי לחשוב על אופן אריזת המזוודה, חלוקה נכונה של הציוד והיכרות עם "חוקי המשחק" של חברות התעופה, כדי להבטיח שהכל יעבור חלק, תרתי משמע. אז איך נערכים נכון? לטיפים והמלצות היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה

צלילת נייטרוקס - אוויר מועשר בחמצן

מאת: אמיר גור

עולם הצלילה התפתח משמעותית בעשור האחרון – החל מגידול בכמות העוסקים בספורט הצלילה, דרך הרחבת מגוון יעדי הצלילה אליהם שואפים להגיע, וכלה בעלייה במודעות לבטיחות בצלילה – הן למען הצוללים עצמם והן למען השונית ובעלי החיים שבה. הכתבה הבאה תעסוק באחד האמצעים החשובים ביותר למניעת סיכוני צלילה שונים: "צלילת נייטרוקס".

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו