צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > שפיצברגן - מסע ימי אל אי הדובים


צילום: פרופ' משה אגמי

שפיצברגן וארכיפלג סבלברד

שפיצברגן וארכיפלג סבלברד

מסע ימי אל אי הדובים

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: מולה יפה

דמיינו ספינה עמידה לקרח, העושה את דרכה במרחבי אוקיינוס הקרח הצפוני.
אתם עומדים על סיפונה, לבושים היטב, ותרים בעיניכם אחר לוויתן אחד או יותר, או כלבי ים מסוגים שונים. מאוחר יותר, אתם מפליגים בסירות זודיאק לאורך החוף ואולי פוגשים דב קוטב, להקת ניבתנים מרשימה, עדר איילי צפון, שועלי קוטב ומושבות ענק של ציפורים על מצוקים. סביבכם נוף פראי של פסלי קרח צפים לצדי הספינה, מולכם קרחונים הגולשים מההרים אל הים, וממעל שמש חצות.
אתם בסוף העולם. זהו האי שפיצברגן.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

איפה זה שפיצברגן?

במחצית הדרך שבין נורבגיה והקוטב הצפוני, בלב האוקיינוס הארקטי, נמצאת קבוצת איי סבאלברד (Svalbard) . מבחינה פוליטית שייכים האיים לממלכת נורבגיה, אולם בפועל זוהי ממלכת דובי הקוטב. מספר הדובים הלבנים באיי סבאלברד עולה עשרות מונים על מספר בני האדם המתגוררים בהם.

קבוצת האיים, ששטחה הכולל למעלה מ-60 אלף קמ"ר, מונה שלושה איים גדולים ועוד כמה עשרות איים קטנים, איונים וצוקים המזדקרים מתוך המים. האי הגדול מכולם, האי שפיצברגן (ההרים המחודדים), תופס כשני שליש מסך כל שטחי האיים, קרוב ל-40 אלף קמ"ר, והוא גם היחיד שיש בו ישוב קבע. הישוב, שנקרא לונגירביין (Longearbyen) או בשמו המקוצר ליר, מאכלס כ-2,000 תושבים שרובם נורבגים.

איי סבאלברד היו ידועים ליורדי הים כבר במאה ה-12, אך מעולם לא היה בה ישוב קבע. ב-1920 נחתמה אמנת סבאלברד, לפיה קיבלה נורבגיה אחריות פוליטית ושליטה באיים, תוך פתיחות ומתן אפשרות לתושבי המקום לנצל את האוצרות הטבעיים של המקום.

קבוצת האיים המרכזית של סבאלברד משתרעת בין קווי הרוחב 81-76.5 צפון. אי לכך השמש אינה שוקעת כלל בין מחצית אפריל ועד סוף אוגוסט. הארכיפלג מציע מגוון של נופים מרהיבים: קרחונים, כיפות קרח אדירות, צוקים מתנשאים מהים, מפרצים חבויים ועוד.

התוודעתי לראשונה לשפיצברגן בהיותי נער צעיר, כשהגיע לידי ספרה של הנוסעת החוקרת דבורה אילון סירני, שבו היא מספרת שביום קיץ חם ולוהט עלתה בנמל לה האבר בצרפת על אנייה, בדרכה לאיי הצפון הרחוקים איי סבלבראד, ובראשם האי שפיצברגן.

ניבתן בשפיצברגן

עולם החי של שפיצברגן

בביקורי האחרון במקום, בקיץ 2012, עוד לפני שהגענו לליר, הגיע אל האוניה מידע על הימצאותם של דובים במפרץ הומסונד (Homsund). האוניה פנתה מיד והחלה לנוע לאיטה בין גושי קרח, שצפיפותם הלכה וגדלה ככל שהעמקנו במפרץ. לאחר זיהוי הדובים מגשר הספינה, עצרנו ליד החוף וירדנו אל סירות הזודיאק שלנו (סירות גומי שטוחות, המאפשרות תנועה כמעט בכל מצב – "הג'יפים של הים").

הסירות התקרבו כמעט עד לקו החוף, ולעיננו התגלו שני דובי קוטב. הם לא התעניינו בנו במיוחד, וגם לא האחד בשני. זה היה המפגש הראשון שלנו עם דובי הקוטב, אבל לא האחרון. באותה השעה בישראל השמש כבר שקעה מזמן, אבל בארצם של הדובים, למרות השעה המאוחרת, עמדה השמש במרומי הרקיע ועטפה את הנוף הלבן בתאורה רכה.

המפגש עם עולם החי, הוא ללא ספק השיא של כל טיול לשפיצברגן. באזור זה חיים איילי צפון, ניבתנים, סוגים שונים של כלבי ים, לווייתנים (ואף לווייתנים כחולים – הגדול ביצורים שהיה אי פעם על פני כדור הארץ) ומיליוני ציפורים מקננות בצוקים.

אבל גולת הכותרת של האזור היא למעלה מ -3,000 דובי קוטב החיים במקום. למרות שדב הקוטב מבלה חלק גדול מזמנו בים, הוא נחשב ליונק יבשתי ובקור שכזה הינו הטורף הגדול ביותר שקיים – משקל הזכר יכול להגיע עד קרוב לטון, וגובהו כשהוא עומד זקוף, יכול להגיע לשלושה מטרים.

הדב שחיין מעולה (פירוש שמו הלטיני הוא "דב הים"). הוא יכול לשחות במהירות של כמעט 10 קמ"ש, כשהוא משתמש בכפותיו הקדמיות כמשוט, בעוד רגליו האחוריות משמשות כהגה כיוון.

בשונה מדובים אחרים, דובי הקוטב נותרים ערים ופעילים לכל אורך השנה, למעט נקבות שהמליטו. ישנם כ-25 אלף דובים במרחבי הארטיק. כ-3,000 מתוכם נמצאים באיי סבלברד ובשניים מהם פגשנו באותו ערב קסום של קיץ 2012.

שייט בשפיצברגן

מידע שימושי למטייל בשפיצברגן

מספר חברות מקיימות טיולי שייט לשפיצברגן, במספר מסלולים ובמשכי זמן שונים.
כל המסלולים משייטים באותו אזור פחות או יותר, אולם ככל שהמסלול ארוך יותר, הוא מזמן למטיילים יותר הזדמנויות לראות בעלי חיים ולחוות את אזור הארקטיק.
העונה בה אפשר לטייל באזור היא עונת הקיץ, כשהטמפרטורה הממוצעת היא 4-6 מעלות צלזסיוס.
טיולי השייט יוצאים בין יוני לספטמבר.

לפרטים נוספים על טיולים לשפיצברגן התקשרו 03-5639040 או מלאו את הטופס משמאל ואנו נחזור אליכם בהקדם.

צילומים: מולה יפה

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

סוף טוב הכל דוב – המקומות הטובים בעולם לצפייה בדובי קוטב

מאת: אמיר גור

כל חובב טבע באשר הוא, יהיה נכון לטוס לקצה העולם, ולהפליג משם עוד צפונה, כדי לפגוש את הדוב הלבן – הטורף היבשתי הגדול ביותר בעולם והפרזנטור הבלתי מעורער של כל קמפיין סביבתי. גם אתם חולמים על מפגש עם דוב קוטב? היכנסו לכתבה וגלו מה הם המקומות הטובים ביותר לפגוש בהם בטבע.

לכתבה המלאה

ביטוח לספארי צלילה: כל מה שצריך לדעת

מאת: ירדן גור

אחת השאלות שעולות כמעט לפני כל טיול צלילה היא "איזה ביטוח צריך לעשות..?". כמו כל דבר טוב, התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים, כתלות בגיל הצולל וברמת הכיסוי הדרושה לו. כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא ביטוח לספארי צלילה – בכתבה שלפניכם.

לכתבה המלאה

ריף הוק – מה זה, איך משתמשים בזה ומהיכן משיגים כזה?

מאת: ירדן גור

לא כולם מכירים את ה"ריף הוק" (Reef hook), גם אם הם צוללים מנוסים שכבר ראו עולם. לא מדובר בפריט חובה שבלעדיו לא ניתן לצלול, אך בהחלט באביזר צלילה שהופך את צלילות הזרם לחוויה אחרת לגמרי, ועוזר להאריך את זמן השהות באזורים דינמיים, ללא השקעת מאמץ נוסף מצדכם.

לכתבה המלאה

עידן המחשב: 5 סיבות טובות להשתמש במחשב צלילה

מאת: ירדן גור

טבלאות הצלילה הספורטיבית היו בעבר כלי מרכזי בתכנון הצלילה. היום יש אביזר צלילה שהפך את חיינו לקלים יותר, חכמים יותר, ובעיקר – לבטוחים יותר – מחשב הצלילה. בכתבה, כמה סיבות טובות להתחיל להסתובב עם מחשב.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה בסוקורו, מקסיקו

מאת: אילנה נאורי

ברוכים הבאים לארץ הטאקו, הסומבררו והכרישים! סוקורו, אי וולקני הממוקם כ-600 ק"מ מערבית לחופי מקסיקו, הוא אחד מיעדי הצלילה המרתקים ביותר, בזכות עושר הדגה, הנופים מעל ומתחת למים, מיני הכרישים – שמציפים את האזור בכמויות, וכמובן – בזכות המנטות האוקייניות גדולות הכנף, שפוקדות את האי בנקודות קבועות, ומגלות עניין רב בצוללים.

לכתבה המלאה

צ'ק ליסט אריזה לספארי צלילה וטיול נלווה

מאת: ירדן גור

יוצאים לספארי צלילה? הכנו במיוחד עבורכם צ'ק ליסט של הדברים שכדאי לכם לארוז לקראת היציאה לטיול מסוג זה. מהנסיון שלנו, חשוב לאזן בין מה שצריך, למה שרוצים ולמה שאומר המשקל של חברת התעופה…. אז כדי שלא תשכחו שום דבר חשוב, היכנסו לכתבה.

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו