צרו קשרהתקשרו
טיולי שייט בחברה הגאוגרפית > כתבות > שפיצברגן - מסע ימי אל אי הדובים


צילום: פרופ' משה אגמי

שפיצברגן וארכיפלג סבלברד

שפיצברגן וארכיפלג סבלברד

מסע ימי אל אי הדובים

צרו קשר לפרטים נוספים

התקשרו 03-5639040 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאת: מולה יפה

דמיינו ספינה עמידה לקרח, העושה את דרכה במרחבי אוקיינוס הקרח הצפוני.
אתם עומדים על סיפונה, לבושים היטב, ותרים בעיניכם אחר לוויתן אחד או יותר, או כלבי ים מסוגים שונים. מאוחר יותר, אתם מפליגים בסירות זודיאק לאורך החוף ואולי פוגשים דב קוטב, להקת ניבתנים מרשימה, עדר איילי צפון, שועלי קוטב ומושבות ענק של ציפורים על מצוקים. סביבכם נוף פראי של פסלי קרח צפים לצדי הספינה, מולכם קרחונים הגולשים מההרים אל הים, וממעל שמש חצות.
אתם בסוף העולם. זהו האי שפיצברגן.

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר

איפה זה שפיצברגן?

במחצית הדרך שבין נורבגיה והקוטב הצפוני, בלב האוקיינוס הארקטי, נמצאת קבוצת איי סבאלברד (Svalbard) . מבחינה פוליטית שייכים האיים לממלכת נורבגיה, אולם בפועל זוהי ממלכת דובי הקוטב. מספר הדובים הלבנים באיי סבאלברד עולה עשרות מונים על מספר בני האדם המתגוררים בהם.

קבוצת האיים, ששטחה הכולל למעלה מ-60 אלף קמ"ר, מונה שלושה איים גדולים ועוד כמה עשרות איים קטנים, איונים וצוקים המזדקרים מתוך המים. האי הגדול מכולם, האי שפיצברגן (ההרים המחודדים), תופס כשני שליש מסך כל שטחי האיים, קרוב ל-40 אלף קמ"ר, והוא גם היחיד שיש בו ישוב קבע. הישוב, שנקרא לונגירביין (Longearbyen) או בשמו המקוצר ליר, מאכלס כ-2,000 תושבים שרובם נורבגים.

איי סבאלברד היו ידועים ליורדי הים כבר במאה ה-12, אך מעולם לא היה בה ישוב קבע. ב-1920 נחתמה אמנת סבאלברד, לפיה קיבלה נורבגיה אחריות פוליטית ושליטה באיים, תוך פתיחות ומתן אפשרות לתושבי המקום לנצל את האוצרות הטבעיים של המקום.

קבוצת האיים המרכזית של סבאלברד משתרעת בין קווי הרוחב 81-76.5 צפון. אי לכך השמש אינה שוקעת כלל בין מחצית אפריל ועד סוף אוגוסט. הארכיפלג מציע מגוון של נופים מרהיבים: קרחונים, כיפות קרח אדירות, צוקים מתנשאים מהים, מפרצים חבויים ועוד.

התוודעתי לראשונה לשפיצברגן בהיותי נער צעיר, כשהגיע לידי ספרה של הנוסעת החוקרת דבורה אילון סירני, שבו היא מספרת שביום קיץ חם ולוהט עלתה בנמל לה האבר בצרפת על אנייה, בדרכה לאיי הצפון הרחוקים איי סבלבראד, ובראשם האי שפיצברגן.

ניבתן בשפיצברגן

עולם החי של שפיצברגן

בביקורי האחרון במקום, בקיץ 2012, עוד לפני שהגענו לליר, הגיע אל האוניה מידע על הימצאותם של דובים במפרץ הומסונד (Homsund). האוניה פנתה מיד והחלה לנוע לאיטה בין גושי קרח, שצפיפותם הלכה וגדלה ככל שהעמקנו במפרץ. לאחר זיהוי הדובים מגשר הספינה, עצרנו ליד החוף וירדנו אל סירות הזודיאק שלנו (סירות גומי שטוחות, המאפשרות תנועה כמעט בכל מצב – "הג'יפים של הים").

הסירות התקרבו כמעט עד לקו החוף, ולעיננו התגלו שני דובי קוטב. הם לא התעניינו בנו במיוחד, וגם לא האחד בשני. זה היה המפגש הראשון שלנו עם דובי הקוטב, אבל לא האחרון. באותה השעה בישראל השמש כבר שקעה מזמן, אבל בארצם של הדובים, למרות השעה המאוחרת, עמדה השמש במרומי הרקיע ועטפה את הנוף הלבן בתאורה רכה.

המפגש עם עולם החי, הוא ללא ספק השיא של כל טיול לשפיצברגן. באזור זה חיים איילי צפון, ניבתנים, סוגים שונים של כלבי ים, לווייתנים (ואף לווייתנים כחולים – הגדול ביצורים שהיה אי פעם על פני כדור הארץ) ומיליוני ציפורים מקננות בצוקים.

אבל גולת הכותרת של האזור היא למעלה מ -3,000 דובי קוטב החיים במקום. למרות שדב הקוטב מבלה חלק גדול מזמנו בים, הוא נחשב ליונק יבשתי ובקור שכזה הינו הטורף הגדול ביותר שקיים – משקל הזכר יכול להגיע עד קרוב לטון, וגובהו כשהוא עומד זקוף, יכול להגיע לשלושה מטרים.

הדב שחיין מעולה (פירוש שמו הלטיני הוא "דב הים"). הוא יכול לשחות במהירות של כמעט 10 קמ"ש, כשהוא משתמש בכפותיו הקדמיות כמשוט, בעוד רגליו האחוריות משמשות כהגה כיוון.

בשונה מדובים אחרים, דובי הקוטב נותרים ערים ופעילים לכל אורך השנה, למעט נקבות שהמליטו. ישנם כ-25 אלף דובים במרחבי הארטיק. כ-3,000 מתוכם נמצאים באיי סבלברד ובשניים מהם פגשנו באותו ערב קסום של קיץ 2012.

שייט בשפיצברגן

מידע שימושי למטייל בשפיצברגן

מספר חברות מקיימות טיולי שייט לשפיצברגן, במספר מסלולים ובמשכי זמן שונים.
כל המסלולים משייטים באותו אזור פחות או יותר, אולם ככל שהמסלול ארוך יותר, הוא מזמן למטיילים יותר הזדמנויות לראות בעלי חיים ולחוות את אזור הארקטיק.
העונה בה אפשר לטייל באזור היא עונת הקיץ, כשהטמפרטורה הממוצעת היא 4-6 מעלות צלזסיוס.
טיולי השייט יוצאים בין יוני לספטמבר.

לפרטים נוספים על טיולים לשפיצברגן התקשרו 03-5639040 או מלאו את הטופס משמאל ואנו נחזור אליכם בהקדם.

צילומים: מולה יפה

הדפס
הסר
שמור
שלח לחבר


כדאי לקרוא

סוף טוב הכל דוב – המקומות הטובים בעולם לצפייה בדובי קוטב

מאת: אמיר גור

כל חובב טבע באשר הוא, יהיה נכון לטוס לקצה העולם, ולהפליג משם עוד צפונה, כדי לפגוש את הדוב הלבן – הטורף היבשתי הגדול ביותר בעולם והפרזנטור הבלתי מעורער של כל קמפיין סביבתי. גם אתם חולמים על מפגש עם דוב קוטב? היכנסו לכתבה וגלו מה הם המקומות הטובים ביותר לפגוש בהם בטבע.

לכתבה המלאה

האיים המלדיביים: מפרץ האניפארו

מאת: אמיר גור

מפרץ האניפארו, או לגונת האניפארו מהווה מוקד עלייה לרגל לחובבי טבע וצוללים שרוצים להיפגש עם "הגדולים" של האוקיינוסים, במספרים גדולים. המפרץ הוכרז בשנת 2011 כאתר מורשת טבע של ארגון UNESCO העולמי, וזה שם את המקום בשורה אחת עם שמורות טבע עולמיות מפורסמות כאיי גלפגוס, שמורת קומודו ואחרים. 

לכתבה המלאה

סיישל: הפלגה אל נופי גן העדן

מאת: אמיר גור

המראה סוריאליסטי כמעט: חול לבן בוהק עד מסנוור, ים טורקיז ממנו מזדקרים סלעי גרניט שחורים ויערות ירוקי-עד מכסים את ההרים המשתפלים אל החוף. זוהי תמונת הנוף החלומית, הבראשיתית, שמתממשת אל מול עינינו הפעורות כשמפליגים לראשונה בין איי סיישל.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה במלדיביים - גן עדן בגובה פני הים

מאת: טל עמית

שוב ההתרגשות הזו שלפני. לא משנה כמה פעמים הייתי שם, עדיין יש תמיד את ההתרגשות שלפני. הציפייה הזו, לתחושות שיש רק שם: השקט, הנוף המדהים, החול הלבן, ומי הטורקיז. ומנגד לכל השקט הזה – הטירוף, המסיבה הגדולה של מתחת למים. האיים המלדיביים. כל קבוצה שאני נוסעת איתה, מסכמת בזה שככה כנראה נראה גן עדן.

לכתבה המלאה

ספארי צלילה קסום באי זנזיבר

מאת: מי-טל גבינג

לאן אתם? שאלה הבודקת הבטחונית בנתב"ג. "לזנזיבר" קרנו אליה בפרצופים מאושרים. רק השם שהתגלגל בפינו טמן בחובו הבטחה אקזוטית קסומה. מי-טל גבינג, מדריכת טיולי צלילה בחברה הגיאוגרפית, חזרה עם קבוצת מטיילים מספארי צלילה בזנזיבר, והיא כאן כדי לספר מה מחכה לכם באי התבלינים, מעל ומתחת למים.

לכתבה המלאה

7 סיבות טובות להגשמת חלום השייט הגיאוגרפי

מאת: מולה יפה ואמיר גור

תמיד חלמתם להגיע למקומות אקזוטיים, לאיים בהם הטבע פראי ובתולי, לחופים מפורצים שרק הדובים הלבנים או הלווייתנים מכירים? הדרך הטובה והנוחה ביותר להגיע אליהם היא בטיולי שייט גיאוגרפי. אם טרם הכרתם שייט מסוג כזה, הנה שבע סיבות טובות לנסות – ולהתמכר.

לכתבה המלאה


חיפוש טיולים

לאן?
מתי?

איך?

מה?

הרשמו לקבלת עדכונים על טיולים, אירועים והרצאות

צרו קשר
התקשרו